Департамент культури КМДА | Музей історії Києва

 

Facebook (сторiнка) | Facebook (група)Telegram | YouTube

     

Контакти - Contacts | Графік роботи - Working schedule | Квитки - Tickets

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Мiтельшпiль" - виставка ляльок Олени Попової

30 вересня - 30 жовтня 2023 р.

Олена Попова з родини київських літакобудівників і ніколи не думала робити ляльки. Підштовхнуло її до цього студентське завдання доньки десять років тому.

«Моя донька вступила до інституту та займалася комп’ютерним дизайном. Одного разу їй дали завдання, зробити з панчох руку ляльки. Але ми ж не шукаємо легких шляхів! Навіщо робити лише руку, якщо можна зробити цілю ляльку. Ми вирішили відразу зробити цілу ляльку та ще й зростом 1,5 метра. Вийшло, щоправда, трошки менше, але лялька виглядала як сестра моєї доньки. Ми також вигадали, що вбрання доньки та ляльки будуть однаковими. У них було однакове волосся, однакові зачіски. Звісно, вона отримала свою заслужену дванадцятку. Ми  викликали таксі, щоб їхати додому і хотіли покласти ляльку до багажника. Водій, здивовано сказав: «А куди ви зібралися покласти сестру? До багажника?». Ми сміялися усю дорогу. З цього, мабуть, і почалося моє нове захоплення», - розповідає Олена Попова.

Майстриня вважає, що потяг до рукоділля все ж закладений у неї на генетичному рівні, тому що її мати та бабуся шили речі для себе. Саме вони передали їй ази швейної справи. Після роботи над першою лялькою Олена почала цікавитися лялькарським рухом. Вона дізналася, де відбуваються виставки, почала приймати у них участь.  Під час виставок знайомилася з майстринями та поціновувачами цього виду ручної творчості. Потім представляла Україну на міжнародних виставках.

«Найбільш запам'яталася виставка у Празі. Тоді мене ніхто не знав. Туди я повезла другі свої шахи. А перші мені запропонував зробити Еліезер Фельдман(Голова наглядової ради Благодійного фонду Шолом-Алейхема, художник – ред.) і тоді я ще не вірила, що можна зробити за відповідний термін 32 лялькові фігури на дошці на відповідну тему. А темою було дві єврейські родини, одна родина з Тель-Авіву, інша – з пустелі десь на півдні Ізраїлю. І це все потрібно зобразити, а я ніколи не була в Ізраїлі. Для мене це був смертельний жах. Я погодилася спробувати і я зробила це», - зазнається про перші свої досягнення майстриня.

Друга шахова колекція, яку Олена привезла на виставку до Чехії, була присвячена королю Карлу IV Празькому, який побудував знаменитий Карлов міст. Фігурки були присвячені епосі Карла IV: лицарі, шляхетні дами. Звісно, така шахова колекція не залишила байдужими місцеву спільноту і Олена отримала перше місце.

«Я не могла слова вимовити. У мене тремтіли руки, мені було погано. Це було для мене таке досягнення! Це як кинутися з головою у Ніагарський водоспад», - поділилася своїми почуттями майстриня.

Для Олени саме колекція шахів з ляльковими фігурками є найбільш вагомою у її творчості. На її думку, у вигляді шахів можна обіграти будь яку тему, будь яку історичну подію.

Захоплення лялькарством допомогло майстрині перенести жахи війни, у той період, коли під Києвом стояли ворожі війська, а над будинком Олени розверталися ворожі гелікоптери, щоб знову і знову наносити удари по Ірпеню, Гостомелю, Бородянці…

«Почалася війна, ми тут все ховаємо, я вже вважаю, що все - я більше ніколи не буду робити ляльки. Про які ляльки може йти мова у такій обстановці?! Обидві мої бабусі пережили війни і по їх розповідям я знала, який це жах. І я готувалася чинити опір, як буде можливо, і далі чекати перемоги. І тут тільки-но росіяни відступили від Києва, буквально через декілька днів мені телефонує подруга з Ізраїлю і каже, що у них буде виставка і вони чекають від тебе роботи. Які роботи, у нас війна?! Тоді вона запропонувала мені, а також моїм знайомим  допомогу, якщо щось потрібно. Я зрозуміла, що не дуже ввічливо нічого не дати їм натомість. Тоді я зробила фігурки, як презент ізраїльтянам, які нам допомагали. І тоді я зробила ці фігурки, а для них зробила вертикальну дошку для шахів. Взагалі ці фігурки були зроблені у вигляді брошок, які можна носити на одязі. Мені так не хотілося війни, мені так хотілося чогось мирного, і я зробила ці фігурки за мотивами п'єси французького драматурга Бомарше «Шалений день, або Одруження Фігаро». Кожна фігурка мала свою справжню історію з тих часів, коли безтурботна еліта Франції жила у передреволюційний період. Ця колекція допомогла мені перекреслити війну. Я зрозуміла, що я можу знову робити щось гарне та красиве. Я перестала думали лише про страшні моменти війни. Це була друга моя робота у житті, яка призвела на мене таке незабутнє враження», - зазначила митець.

Ми запрошуємо Вас відвідати виставку Олени Попової, щоб також віднайти спокій у наші складні часи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Музей Шолом-Алейхема - Sholom-Aleichem Museum

 

 

 

 

 

 

 

 

При повному або частковому використанні матеріалів сайту Музея Шолом-Алейхема посилання / активне посилання на нього обов'язкове. When using materials of the Sholom-Aleichem Museum website in full or in part, the reference or the hyperlink to it is obligatory.

Створення та підтримка сайту - Creation and support of the website: Rafael Litvin