Департамент культури КМДА | Музей історії міста Києва

 

 

     

Головна - Home

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Лекції - Lections

 
     
       
 

В рамках вимог та потреб сучасного цивілізованого суспільства музей - це не лише місцезнаходження постійнодіючих тематичних експозицій та місце проведення виставок творів мистецтва, але, що не менш важливо, особливо зараз, музей виконує функції науково-дослідного та культурно-просвітницького центру.

 
   

 

 
 

Колектив наукових співробітників Музею Шолом-Алейхема (філія Музею історії міста Києва) запрошує відвідати наш Музей та пропонує студентам вищих і середніх навчальних закладів та учням загально-освітніх шкіл культурно-просвітницьку й освітню програму, яка складається з низки різноманітних лекцій і екскурсій.

Ви можете відвідати наш Музей в його робочі часи (з вівторка до неділі з 11.00 до 17.00 (каса зачиняється о 16.30), понеділок - вихідний, останній четвер місяця - санітарний день) та замовити екскурсію штетлом - єврейським містечком (тимчасова експозиція на період військового стану), на якій ви побачите унікальну річ - художньо відтворений у вигляді великого макету зразок маленького містечка, саме такого, яких колись була безліч на території України та по всій смузі осілості юдейського населення та які існували в Східній Європі впритул до Другої Світової війни та Голокосту й почуєте цікаву розповідь про історію життя євреїв в нашій країні.

На першому поверсі нашого Музею - зал для тимчасових експозицій, виставки в якій змінюються з періодичністю раз на місяць. В нашому Музеї проходить безліч культурних заходів (концерти, авторські вечори, тематичні зустрічі, тренінги, майстер-класи та лекції), які регулярно відбуваються в нашому Музеї.

Ви можете замовити у нас аудіовізуальні тематичні лекції, як у нашому Музеї, так і у вашій студентській або шкільній аудиторії - ми радо приїдемо до вас і прочитаємо лекцію, яку ви замовите.

Вартість музейних послуг:

Вхідний квиток на виставку - 40 грн; пiльговий - 30 грн.

Квиток до експозиційної зали (штетл) + виставкова зала - 60 грн.

"Кіно по суботах" (музейний кіноклуб) - 90 грн.

Екскурсія штетлом і оглядова розповідь про Музей, життя та творчість Шолом-Алейхема - 200 грн; пiльговий - 100 грн

Виїздна лекція для масової аудиторії - 600 грн.

При замовленні від трьох лекцій - перша оглядова лекція про історію Музею та життя і творчість Шолом-Алейхема - безкоштовна.

Приймаємо ваші замовлення на лекції!

 
     
 

Науковці Музею Шолом-Алейхема пропонують наступні лекції

Курс лекцій розроблений Іриною Климовою (директор Музею Шолом-Алейхема, філія Музею історії міста Києва)

У безмежному морі різноманітних культур, релігій, думок, ідей, що належать людям різних національностей, на допомогу має прийти «рятувальне коло» толерантності. Історія народів України, спільні корені та розвиток національних культур, зокрема єврейської, надають багатогранну основу для виховання гуманізму.

Єврейська культура та мистецтво на теренах України.

Цикл популярних лекцій

Особливість запропонованої програми полягає в тому, що вона розрахована на різні рівні підготовленості слухачів.

Розроблений курс занять з єврейської культури, з єврейського образотворчого мистецтва може бути запропонований найширшому колу слухачів, однак, повинен бути адаптований до кожної вікової групи та кожної окремої групи слухачів залежно від ступеня підготовленості.

Лекції супроводжуються показом репродукцій творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва, фотографіями архітектури.

Мета та завдання курсу

Проникнення в єврейську культуру, заняття єврейським образотворчим мистецтвом – важливий компонент просвітницької діяльності.

Вивчення єврейських традиційних ремесел, єврейського народного та професійного образотворчого мистецтва поряд з вивченням єврейської Традиції – ще одна можливість виховання поваги до багатої духовної та матеральної культури єврейського народу.

Структура та обсяг програм

Заняття розраховане на 1-1,5 академічні години.

Враховуючи стислість курсу, теми можуть бути надані лише у формі оглядових лекцій. За необхідності кожну із запропонованих тем можна розробити більш детально.

І. Образотворче мистецтво в єврейській Традиції

1. Коротка розповідь: «Історія єврейського образотворчого мистецтва від танахічних (біблійних) часів і до наших днів».

2. Єврейське образотворче мистецтво у світлі єврейського Закону (Галахи)

3. Події, пов'язані з майстерністю, наведені в книгах Біблії.

4. Символіка зображень на єврейських обрядових предметах, мацевах (надгробних пам'ятниках), розписах старих синагог України.

Ця тема зазвичай викликає труднощі через фрагментарність вивчення слухачами єврейських класичних текстів. Без проникнення в єврейську Традицію навіть поверхове знайомство з єврейським мистецтвом неможливе. Ці складні теми необхідно зробити цікавими та зрозумілими для слухачів. Тобто, Отже короткі лекції з єврейської Традиції збагатять запрпонований курс лекцій.

ІІ. Мистецтво книжкової ілюстрації. Єврейські свята в образотворчому мистецтві.

1. Aгaдoт (13-18 ст.). Ілюстрування Сідурів, Махзорів (молитовників).

2. Свята. Песах (Великодень) в образотворчому мистецтві. Ханука в образотворчому мистецтві, Сукот  та Шавуот у образотворчому мистецтві.

ІІІ. Єврейське прикладне мистецтво.

1. Обрядові предмети зі срібла та бронзи, рельєфи мацевот (надгробків), єврейська прорізна картинка (рейзеле): мізрахім, пінкасим, шавуосли, єврейська лубочна картинка.

2. Основні мотиви єврейського прикладного мистецтва.

3. Тема Храму та землі Ізраїлю в єврейському прикладному мистецтві.

3. Символіка єврейських зображень.

4. Єврейські обрядові предмети (срібло, бронза)

5. Єврейські надробства (мацевот).

ІV. Архітектура.

1. Синагоги України (16-19 ст.) Єврейська житлова забудова.

2. Дерев'яні синароги України. Настінні розписи  синаrоr.

V. Творчість Марка Шарала.

Марк Шагал став художником зі світовим ім'ям, коли йому не виповнилося 30 років. Марка Шагала вважають своїм у всіх країнах, де він жив та працював.

Марк Захарович (Мойсей Хацкелевич) Шагал (фр. Marc Chagall, ідиш ‏מאַרק שאַגאַל‏‎; 7 липня 1887, Вітебськ, Вітебська губернія, Російська імперія Сен-8 Поль-де-Ванс , Прованс, Франція) - російський та французький художник білорусько-єврейського походження. Крім графіки та живопису займався також сценографією, писав вірші на ідиші. Один із найвідоміших представників художнього авангарду XX століття.

VІ. Стародавні синагоги Ізраїлю.

Руйнування Храму та Єрусалиму автоматично перемістило духовні та релігійні центри юдаїзму до провінції: до Галілеї та Голан, до Юдеї та Самарії, до Юдейської пустелі, до Хеврона, Гази та Негева.

Географічні, кліматичні та економічні умови Галілеї та Голан вигідно відрізняли їх від інших районів і тому найбільше сприяли зростанню населення, створенню поселень, а, відповідно, і будівництву в кожному з них синагог.

1. Архітектура стародавніх синагог Ізраїлю.

2. Розповідь про підлогові мозаїчні зображення. Мозаїчні підлоги синагог вражають різноманітністю сюжетів та рівнем майстерності. У сюжетах встановлюються чотири головні теми: арон ха-кодеш, оточений іудейською атрибутикою, астрологічні знаки, тварини та птахи, а також біблійні сюжети та тексти.

3. Розписи синагоги Дура-Європос (Сирія). Реконструкція синагоги експонується у Музеї діаспори, Тель-Авів. 800 фігуративних зображень на стінах синагоги. Розповідь про сюжети.

. . . .

Лектор - провідний науковий співробітник Тетяна Залива

1. Голда Меїр - киянка, яка змінила історію.

2. Історія єврейського театру. Пурімшпіль.

3. Нереалізований київський Гауді - архитектор Йосип Каракіс.

4. Герої творів Шолом-Алейхема на сцені Київського ГОСЕТу.

5. Київ музичний:

- Його називали Лістом 20-го століття. Піаніст Володимир Горовиць.

- Натан Рахлін - київський Моцарт диригування.

- Відомий український диригент Веніамін Тольба - диригент-чарівник.

- Олександр Кошиць - диригент, який познайомив світ зі "Щедриком".

Лектор - старший науковий співробітник Рафаель Літвін

1. Внесок євреїв у розвиток світового кінематографа.

2. Історія єврейського одягу.

3. Внесок євреїв у розвиток світової преси.

4. Внесок євреїв у розвиток світового фотомистецтва.

Лектор - старший науковий співробітник Олена Меленевська

1. Національні особливості єврейської кухні: Кашрут. Ашкеназі та сефарди.

2. Єврейська святкова кухня. Календар свят.

4. Їдиш-література - витоки, імена, культурна спадщина. Огляд.

5. Єврейські лікарі та їх внесок в історію світової медицини. Київські єврейські лікарні.

6. Віртуальна екскурсія: "Єврейські місця Києва".

Лектор - старший науковий співробітник Михайло Ваксман

1. Історія євреїв Східної Європи на теренах сучасної України.

2. Шолом-Алейхем і його родина.

3. Єврейські сільськогосподарські комуни на теренах сучасної України.

 
 

 

 
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Музей Шолом-Алейхема - Sholom-Aleichem Museum

 

 

 

 

     

 

При повному або частковому використанні матеріалів сайту Музея Шолом-Алейхема посилання / активне посилання на нього обов'язкове. When using materials of the Sholom-Aleichem Museum website in full or in part, the reference or the hyperlink to it is obligatory.

 

     
 

Створення та підтримка сайту - Creation and support of the website: Rafael Litvin