Департамент культури КМДА | Музей історії міста Києва

 

 

     

Головна - Home

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
     
     
 

Єврейські письменники України, репресовані сталінським режимом

 
     
 

Iсаак Кіпніс (1894-1974)

Ісаак (Іцхок) Нухимович Кіпніс народився 12 грудня 1894 р. у с. Словечне на Житомирщині в родинї ремісника. Закінчив єврейську релігійну школу (хедер). Кілька років був учнем чинбаря. Учасник громадянської війни.

У 1921 р. переїхав до Києва, почав навчання в єврейському технікумі. Того ж року в місцевій єврейській газеті опублікував перші свої вірші та новели, які були тепло прийняті як критикою, так і читачами. Через два роки видав першу збірку віршів «Воли». За кілька десятиліть з-під його пера вийшло чимало творів для дорослих і дітей. Велику увагу письменник приділяв і перекладам єврейською мовою з російської, української та західноєвропейських мов. Твори самого Кіпніса також друкувалися в перекладах українською, російською, білоруською мовами. Самобутній і талановитий майстер слова, він написав, зокрема, роман «Дім», повість «Місяці і дні».

Належав до літературної організації ВУСПП. До 2-ї світової війни жив у Києві, звідки разом з іншими літніми письменниками був евакуйований до Саратова.

1944 р. повернувся додому, продовжував активну творчу діяльність.

23 червня 1949 р. був заарештований за звинуваченням у націоналістичній агітації.

25 січня 1950 р. Особлива нарада засудила його до 10 років виправно-трудових таборів суворого режиму. З місця ув’язнення Кіпніс кілька разів звертався до вищих органів правосуддя, спростовуючи безпідставні звинувачення. Просив також не знищувати рукописи, вилучені у нього під час обшуку. З проханням переглянути справу Кіпніса до правоохоронних органів неодноразово зверталися М. Рильський, В. Сосюра, І. Еренбург, Е. Казакевич.

1956 р. Ісаак Кіпніс був звільнений і реабілітований.

Помер 14 квітня 1974 р.

 
     
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Музей Шолом-Алейхема - Sholom-Aleichem Museum

 

 

 

 

     

 

При повному або частковому використанні матеріалів сайту Музея Шолом-Алейхема посилання / активне посилання на нього обов'язкове. When using materials of the Sholom-Aleichem Museum website in full or in part, the reference or the hyperlink to it is obligatory.

 

     
 

Створення та підтримка сайту - Creation and support of the website: Rafael Litvin