Департамент культури КМДА | Музей історії міста Києва

 

 

     

Головна - Home

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
     
     
 

Єврейські письменники України, репресовані сталінським режимом

 
     
 

Рива Балясна (1910-1980)

Рива Наумівна Балясна народилася 8 березня 1910 року в містечку Радомишлі Житомирської області в бідній родині. Рано залишилась без батьків, виховувалась у дитячому будинку. З 15 років почала працювати спочатку у школі ФЗН, а згодом на першій взуттєвій фабриці Києва. Пізніше вона закінчила відділ профосвіти Київського інституту народної освіти та аспірантуру, де здобула спеціальність учителя єврейської мови та літератури. У 1934 році  вийшла перша книжка віршів «Переклик». Друга - «Світлі дороги» - 1940 р.

Низку книжок видано в перекладі українською та російською мовами: «Стихи» (1934), «Дівчина з Іванкова» (1947), «Юнь моя», «Снег и тишина» (1961), «В серці не згасаючи» (1967), «Вітрикрилаті» (1971), «Четверть віку» (1973).

На початку свого творчого шляху Балясна належала до письменницьких організацій «Молодняк», ВУСПП. Брала активну участь у літературному житті республіки, будучи членом єврейської секції СПУ та редактором у видавництвах.

Під час Вітчизняної війни перебувала в евакуації, активно виступала в періодичній пресі та на радіо. Нагороджена медаллю «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років».

6 травня 1952 р. письменниця була заарештована за звинуваченням у контрреволюційній націоналістичній діяльності. Під час слідства вона тяжко захворіла. Незважаючи на це, рішенням Особливої наради від 23 серпня 1952 р. Балясна була засуджена на 10 років концтаборів.

По прибутті до зловісно знаменитої залізничної станції Інта неподалік Воркути, де було призначено відбувати строк покарання, Балясну просто з вагона на ношах перенесли в табірну лікарню. В табірному пункті для в’язнів-інвалідів письменниця перебувала понад чотири роки. На початку 1956 р. була звільнена внаслідок перегляду її справи і реабілітації за відсутністю складу злочину.

Доля Риви Наумівни увібрала в себе трагедію цілого народу. На тлі страшної життєвої трагедії її поезії напрочуд ніжні, сповнені жіночності й любові. Чи не тому серед перекладачів цих творів - ціла плеяда майстрів письменства: Максим Рильський, Володимир Сосюра, Іван Драч, Дмитро Павличко, Наум Тихий, Юнна Мориц.

Рива Балясна померла 1 жовтня 1980 р. в Києві.

 
     
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Музей Шолом-Алейхема - Sholom-Aleichem Museum

 

 

 

 

     

 

При повному або частковому використанні матеріалів сайту Музея Шолом-Алейхема посилання / активне посилання на нього обов'язкове. When using materials of the Sholom-Aleichem Museum website in full or in part, the reference or the hyperlink to it is obligatory.

 

     
 

Створення та підтримка сайту - Creation and support of the website: Rafael Litvin